Höstens naturliga husapotek fylls alltid på i augusti. Jag gillar att vara redo. Skolan drar igång, förkylningarna börjar cirkulera, huden blir torrare och sakta blir dagarna mörkare.
Många av dessa favoriter har hängt med hemma hos oss i flera år. Här har jag samlat mina bästa tips för höstens naturliga husapotek. Från min populära spray som håller lössen borta till gamla favoriter som sheasmör och magnesium.
Innehåll
- Löss vid skolstart
- Förkylning, hals och snuva
- Torr hud och torra läppar
- D vitamin när dagarna blir mörkare
- Magnesium för kväll och återhämtning
- Väteperoxid i husapoteket
- Mina favoriter i höstens husapotek
- Vanliga frågor om höstens husapotek
Innan vi går vidare
Innan vi går vidare vill jag vara tydlig med att detta inlägg, Höstens naturliga husapotek, ska ses som inspiration och ett komplement till råd från sjukvården. Vid sjukdom, kraftiga eller långvariga besvär är sjukvården alltid rätt ställe att vända sig till. Jag är utbildad kostrådgivare samt besitter 13 års egna studier kring kost och hälsa utöver min utbildning.
Skolstart och löss
När barnen börjar skolan igen brukar också meddelandet om löss börja dyka upp. Jag tycker därför att skolstarten är ett bra tillfälle att plocka fram luskammen och min hemmagjorda spray igen.
Min naturliga håll lössen borta spray
Den här måste få ett eget omnämnande eftersom den blivit så otroligt uppskattad av mina läsare genom åren. Jag får fortfarande höra från människor varje säsong som använder sprayen och tycker att den fungerar grymt bra.
Den är enkel att göra själv och jag brukar använda den förebyggande under perioder när det går löss i skolan. Jag vet vissa som använder den dagligen, året om på barnen.
Det här har jag gärna hemma under lussäsongen:
- Min hemmagjorda håll lössen borta spray
- En riktigt bra luskam
- Hårsnoddar om man har långt hår
I min stora guide Bli av med löss naturligt finns receptet på sprayen och mina bästa tips kring löss samlade på ett ställe. Har du barn i skolåldern är det ett inlägg värt att spara.
Förkylning, hals och snuva
När hösten kommer brukar förkylningarna börja cirkulera. Jag tycker att det är skönt att redan ha mina favoriter hemma när någon börjar känna sig hängig.
Vid en vanlig förkylning är vila, vätska och mat en bra grund. Sedan finns det några saker som alltid brukar åka fram hemma hos oss.
Några tillskott jag gärna har hemma
Under hösten brukar jag också se över vilka kosttillskott vi har hemma. En varierad kost är alltid grunden, men några näringsämnen känns extra aktuella under förkylningstider.
Några favoriter i mitt höstskåp:
- D vitamin bidrar till immunsystemets normala funktion. Det känns extra aktuellt under den mörkare delen av året när möjligheten att bilda D vitamin från solen minskar här i Sverige.
- C vitamin bidrar till immunsystemets normala funktion och till att skydda cellerna mot oxidativ stress. C vitamin finns förstås även i mängder av mat, bland annat paprika, citrusfrukter, kiwi, bär och kål.
- Zink bidrar till immunsystemets normala funktion och till att skydda cellerna mot oxidativ stress. Zink finns naturligt i exempelvis kött, skaldjur, ost, nötter och frön.
Min dunderdryck med citron och ingefära
När någon känner sig hängig brukar även min gamla dunderdryck åka fram. Den görs bland annat med citron och färsk ingefära och är fortfarande en favorit.
Mat kan också kännas lite knepigare när aptiten minskar. Därför har jag samlat sådant jag själv brukar uppskatta i mitt inlägg om förkylningsmat.
Läs vidare:

När huden blir torrare på hösten
Årstidsbytet brukar märkas ganska snabbt på huden. När temperaturen sjunker och luften blir torrare kan händer, läppar, armbågar och andra utsatta områden uppskatta lite mer mjukgörande hudvård.
Jag gillar produkter som går att använda på flera sätt. Det gör hudvården enkel och man kommer långt med några få favoriter.
Det här plockar jag gärna fram:
- Sheasmör, en riktig multiprodukt för torra områden.
- Hudolja, som ger huden extra fett och mjukgörande vård.
- Läppbalsam, som gärna får ligga både hemma och i väskan.
- Handkräm, särskilt skönt när temperaturen sjunker.
- En riktigt bra handtvål som känns skön för huden.
- Aleppotvål, ett måste i duschen hemma hos mig som jag använder året om.
Sheasmör är en riktig multiprodukt
Sheasmör är en av mina favoriter eftersom det kan användas på så många olika områden. Jag använder det gärna på exempelvis händer, fötter, armbågar och andra områden där huden känns torr.
I min guide till sheasmör i hudvård har jag samlat mina bästa tips på hur det kan användas. Jag har också separata guider om både torr hud och torra läppar för dig som vill läsa mer.
Läs vidare:
- Sheasmör i hudvård, guide och bästa tips
- Lindra torr hy, enkla naturliga tips och råd
- Torra läppar, lindra torra läppar naturligt
D vitamin när dagarna blir mörkare
När hösten kommer förändras våra möjligheter att bilda D vitamin från solen här i Sverige. Därför är hösten en bra tid att se över både kosten och de rutiner man har under den mörkare delen av året. D vitamin bidrar bland annat till immunsystemets normala funktion, normal muskelfunktion och till att bibehålla normal benstomme och normala tänder. D vitamin finns naturligt i bland annat fet fisk och äggula och tillsätts även i vissa berikade livsmedel. För vissa grupper rekommenderar Livsmedelsverket tillskott av D vitamin. Jag har skrivit en separat guide om D vitamin och varför kroppen behöver det där jag går igenom ämnet mer på djupet.
Glöm heller inte ljuset
Hösten handlar förstås också om att dagarna blir kortare. Jag försöker själv komma ut i dagsljus under dagen och har även testat ljusterapilampa.
Är du nyfiken på det har jag skrivit ett helt inlägg om ljusterapi hemma och hur jag använder ljusterapilampa.
Läs vidare:
Magnesium för kväll och återhämtning
Magnesium använder jag året runt, men under hösten känns en bra kvällsrutin extra härlig.
Jag har tagit magnesium regelbundet sedan 2018. För mig har det blivit en självklar del av kvällen eftersom jag upplever att jag har lättare att komma till ro. Under perioder när jag tränar mycket uppskattar jag det extra eftersom jag lätt får myrkryp i benen.
Magnesium finns både i maten och som kosttillskott. Det finns dessutom flera olika magnesiumformer och produkter att välja mellan.
Mina magnesiumfavoriter:
Magnesiumlotion är en produkt jag tipsat om massor genom åren och som fortfarande har en given plats hemma hos mig. Jag har även skrivit flera guider om magnesium. Där kan du läsa mer om olika magnesiumformer, magnesium i kosten och hur jag själv använder det.
Läs vidare:
- Vilket magnesium ska man välja? En guide till Vitapranas magnesiumsortiment
- Magnesiumlotion. Hur, när och för vem?
-
Magnesiumbrist. 10 tecken, tips och råd
Väteperoxid, en gammal favorit hemma hos oss
Väteperoxid är ytterligare en produkt som alltid finns hemma hos oss och som jag har använt i många år. Det är en riktig multiprodukt som går att använda på flera olika sätt, vilket gör att den passar fint i husapoteket. Framför allt använder jag den till sårtvätt.
Jag har skrivit en hel guide om
vad väteperoxid är och hur jag använder det. Där går
jag igenom olika användningsområden och vad som är viktigt att
tänka på.
Mina favoriter i höstens husapotek
Ett bra husapotek ser olika ut beroende på familj och vardag. Jag bygger mitt kring sådant som faktiskt används och fyller på när hösten närmar sig.
Det här vill jag gärna ha hemma:
Vid skolstart
- Luskam
- Min håll lössen borta spray
Under förkylningstider
För hud och läppar
För kväll och återhämtning
Bra basprodukter
- Väteperoxid
- Plåster
Tillsammans blir det en bra bas för mycket av det som brukar dyka upp under hösten. Framför allt gillar jag att samla produkter som har flera användningsområden och som vi faktiskt plockar fram hemma. Jag hoppas att höstens naturliga husapotek kan inspirera dig till enkla produkter som faktiskt kommer till användning.
Vanliga frågor om höstens naturliga husapotek
Hur håller man löss borta?
När det går löss i skolan brukar jag kontrollera håret regelbundet med en bra luskam. Jag använder också min hemmagjorda håll lössen borta spray, som blivit otroligt uppskattad av mina läsare genom åren. Receptet på sprayen och fler tips hittar du i min stora guide om hur man blir av med löss naturligt.
Vad är bra att ha hemma vid förkylning?
Jag har gärna honung, citron, färsk ingefära och vitlök hemma under förkylningstider. I mitt höstskåp finns också C vitamin, D vitamin och zink. C vitamin, D vitamin och zink bidrar alla till immunsystemets normala funktion. En termometer är förstås också en självklar del av husapoteket.
Vad hjälper mot torr hud på hösten?
När huden blir torrare brukar jag satsa på fet och mjukgörande hudvård. Sheasmör, hudolja och en bra handkräm är några av mina favoriter. Sheasmör är extra smidigt eftersom jag använder samma produkt på exempelvis händer, fötter och armbågar.
Behöver man D vitamin på hösten?
Under hösten och vintern är solens strålning i Sverige för svag för att huden ska kunna producera tillräckligt med D vitamin. D vitamin finns även i maten och Livsmedelsverket rekommenderar tillskott till vissa grupper. I min stora guide om D vitamin går jag igenom mat, tillskott och rekommendationer mer utförligt.
Vad är bra att ha i ett husapotek?
Jag tycker att ett bra husapotek ska utgå från sådant som faktiskt används hemma. Hos oss finns bland annat termometer, plåster, väteperoxid och några andra gamla favoriter. Inför hösten kompletterar jag med sådant som luskam, min håll lössen borta spray och produkter för torrare hud. I mitt tidigare inlägg om vad man kan ha i husapoteket finns en längre guide.
Tips på fler hälsoinlägg
Vill du läsa vidare och ta del av fler av mina tips och råd tycker jag att du ska kika på de här blogginläggen:
- Förkylningsmat. De bästa tipsen
- Paleo – allt du behöver veta för att komma igång
- Allt du behöver veta om Chaga
- Allt du behöver veta om kakao
- Ansiktsmask, så gör du egna




